środa, 6 sierpnia 2014

Szpagat francuski szybko i bezpiecznie

O ile dziecko wykonuje pełny szpagat bez zbędnego wysiłku, po 20 roku życia staje się sporym wyzwaniem. Jeżeli lubimy tego typu wyzwania, a wciąż mamy problem z osiągnięciem pełnych 180 stopni, być może nie uwzględniamy kilku istotnych kwestii. 

Dlaczego efektów wciąż brak?

1. Bo częstotliwość ćwiczeń jest mniejsza niż raz w tygodniu.
Jeżeli trudno jest nam włączyć rozciąganie do codziennej rutyny, niech to będzie chociaż 2-3 razy w tygodniu, a dobrze. Najlepiej nie krócej niż godzinę.

2. Bo ścięgna i mięśnie nie są już  pierwszej młodości i elastyczności.
Po 20 roku życia ścięgna i mięśnie tracą swój szeroki niegdyś zakres elastyczności, a więc jeżeli nie możemy już nazwać się nastolatkami – okażmy wyrozumiałość naszej anatomii i obdarujmy swoją treningową rutynę większą dozą cierpliwości. 
Co wcale nie znaczy, że w wieku 80 lat jesteśmy spisani na straty...


3. Bo zimno
Pod wpływem niskich temperatur mięśnie są znacznie mniej skore do rozciągania. Upalne lato to zdecydowanie najlepsza pora na osiągnięcie celu szpagatowego. Co oczywiście nie znaczy, że zimą nie jest to możliwe. Jest możliwe, ale trzeba zapewnić mięśniom odpowiednią temperaturę. Pamiętajmy o solidnej rozgrzewce. Nie rozciągajmy się w krótkich spodenkach – długie zapewniają znacznie lepszą izolację termiczną. Jeżeli dysponujemy – wskoczmy w gatki neoprenowe, albo zaaplikujmy sobie maści rozgrzewające. Tą ostatnią metodę praktykuje wielu profesjonalistów. 

Zdecydowanie nie polecam zatem naśladowania moich nieudolnych prób szpagatu na Islandii:



No chyba, że w gorących źródłach Blue Lagoon...


Albo przy okazji innych zimowych sportów, kiedy mięśnie aktywnie pracują:


4. Bo równolegle wykonujemy ćwiczenia antagonistyczne.
To tak jakbyśmy chcieli jednocześnie ścisnąć i rozciągnąć sprężynkę. Jeżeli chcemy zrobić pełny szpagat w krótkim czasie, ograniczmy intensywną jazdę na rowerze czy ćwiczenia ud.

5. Bo brakuje przerw.
Tygodniowa lub dwutygodniowa przerwa pozwala na regenerację mięśni, dzięki czemu przyzwyczajają się one do dotychczasowego wysiłku i są gotowe na więcej wyzwań. 

And last but not least:
6. Bo brakuje wiary w powodzenie operacji ;]




Dzielcie się doświadczeniami, a w razie wątpliwości służę pomocą.
Pozdrawiam!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz